Loading...
Dr. Kasım Altıntaş

DEPRESYON

Depresyon günlük yaşantımızda sık rastlanan bir olaydır. Her 20 kişiden birini etkileyen beyindeki kimyasal hayatının bir döneminde bu olayı yaşadığı tahmin edilmektedir.  Mutsuzluk, dikkat kaybı veya hayattan zevk alamama gibi durumlarda veya fiziksel semptomlarla baş gösterir. Depresyon cinsiyet, meslek, yaş ve gelir gözetmeksizin herkeste görülebilir. Kişi kontrolü dışında gerçekleşen birçok sebebe baplı olarak mutsuz olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu depresyonun insanların hayatını mahveden önemli bir problem olmadığı ve depresyonun zayıflık olarak algılanmaması gerektiğidir. Depresyon üstesinden gelinebilir ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Depresyon genellikle önemli olaylarla örneğin yakın bir arkadaşın veya akrabanın ölümü ile açığa çıkar. 

Boşanma ya da ayrılık, iş kaybı veya maddi sıkıntılar ya da yaşlı insanların bir anda yalnız kalmaları da depresyon sebebi olabilir.
Kadınlarda depresyon bebek doğumu ile ilgili olabilir (doğum sonrası depresyonu).  Bazıları için hissettikleri durumun, görülebilir bir nedeni yoktur. Depresyonu harekete geçiren durum ne olursa olsun hiçbir olay depresyonun hafife alınmasını gerektirmez.  Diğer ilaçlarda da olduğu gibi antidepresanların bazı yan etkileri olduğunu göreceksiniz ancak bunlar  sonra kendiliğinden ortadan kalkabilir.
Eğer tedaviden dolayı normal aktivitelerinizde bir zorlanma hissediyorsanız doktorunuza başvurun veya eğer tedavinizi yarıda kesme gibi düşünceniz varsa bunu da dokrotunuza danışınız. 
Eski antidepresanlarda sıkça görülen yan etkiler : ağız kruluğu, görme bozukluğu, kabızlık ve kilo almadır. 
Yeni antidepresanlarda görülen en yaygın yan etkiler ise. mide bulantısı, baş ağrısı, uykusuzlık ve sersemlik ve kilo almadır.

Biyolojik Sebepler

Son 20 yıldır, bilim adamları düşüncelerimizi etkileyen beyindeki kimyasal maddeler üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Bu kimyasallardaki dengenin bozulması kişinin duygu durumunu etkilemektedir.
Serotonin bu kimyasal maddelerin bir tanesi sayılmaktadır. Depresif insanlarda serotonin düşük seviyede olduğu gözlenmiştir.

Depresyon Tedavisi

Size uygun tedavi  birçok faktöre dayanarak şekillendirilir. Bunlar: hastalığınızın ciddiyeti, görülen semptomlar, hastalığınızın süresi, alınan diğer ilaçlar ve yaşam tarzınız göz önüne alınarak saptanır.

İlaç Tedavisi

Daha önceden doktorunuz size bir tedavi önermiş olabilir. Bu muhtemelen depresyon tedavisinde kullanılan bir antidepresan olacaktır. Burada şunu aklınızda bulundurun ki; Depresyon ilaçları bağımlılık yapma potansiyelleri düşüktür, ancak birtakım yan etkiler söz konusu olabilir.

Akupunktur ile Tedavi

Tedaviye başladıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ancak kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra tedaviye devam etmeniz çok önemlidir. Tedavi seanslar şeklindedir ve ortalama 10-15 seans devam etmesi gerektiğini tavsiye ederiz. Bu süre depresyonun geri dönme riskini azaltmaktadır. Depresyon tedavisi görürken, daha iyi olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız.
Ayrıca en önemlisi Akupunktur tedavisi esnasında yan etkiler gözlenmez. 
Akupunktur anti-depresan ilaçların kesilmesi sırasında da oldukça faydalıdır.

Tedaviye Devam Etmek

Tedavinin birinci ayının sonunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Güne daha uyumlu başladığınızı ve depresyonun üstesinden geleceğinizi göreceksiniz. Önemli olan tedaviye azimle devam etmeniz. Kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra (eğer tedavi erken kesilirse) yeniden eski depresif duruma dönmemek açısından tedaviyi yarım bırakmamanız gerekir.