Loading...
Dr. Kasım Altıntaş

BEL, BOYUN FITIĞI VE AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Bel ve boyun ağrıları çoğumuzun başına gelen veya bir yakınımızın başına gelen en sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Çoğunlukla istirahatle, masaj ile veya basit tedaviler ile iyileşir. Bu ağrıların uzun süreli ve şiddetli olmasının altında yatan en önemli sebeplerden biri de fıtıklardır. Fıtık oluşmasında en önemli sebeplerden biri bel veya boyunun kötü bir postürde uzun süre tutulmasıdır. Bunun üzerine birde kilolara bağlı olarak aşırı yük binmesi eklenirse fıtıklaşma kaçınılmaz olur. Ayrıca yanlış bir duruş ile ağır bir cismin kaldırılmaya çalışılması da fıtığa sebebiyet verir. Yahut karın içi basıncını arttırmaya yönelik bir durum mesela kuvvetli öksürük veya kuvvetli ıkınma gibi durumlarda da problemin başlamasına sebebiyet verebiliriz.Tabi bu arada travmaları da unutmamak gerekir.

Hadisenin şiddetine göre omurlar arasında yer alan disklerin sıvı içeriği boşalınca disklerin arasında olması gereken esnek bölüm ortadan kalkacağından bel ve boyun omurlarının esneme kabiliyeti zayıflar. Bu tablo bazen hızla seyreder ve hasta şiddetli ağrı duyar. Bazen daha yavaş ve sinsi ilerler. Diskin orta kısmı yanlara doğru şişer ve omuriliğe doğru baskı yapar. Bu durumda da baskının yerine göre bacak ve kollarda ağrı, uyuşma, karıncalanma, his kayıpları, kuvvet kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hastalık sinsi ilerliyorsa ani bir hareket, öksürme, aksırma gibi basit bir eylem bile ana tablonun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bel ve boyun fıtıklarının büyük çoğunluğunda akupunktur tedavisi son derece etkilidir. 

Burada önemli olan akupunktur uzmanının cerrahi sınırlardaki vakaları cerrahiye yönlendirmesidir. Fıtıkların yaklaşık %80 lik bir bölümü akupunktur tedavisi ile iyileşebilmektedir.

Akupunktur tedavisi hiçbir yan etkisinin olmayışı, kolay uygulanabilmesi, hastanın vücuduna kimyasal etkili maddelerin girmeyişi, uzun süreli tedavinin risklerinin olmaması, etkilerinin hızlı ve kalıcı olması gibi özelliklerinden dolayı bu sorunu yaşayan hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Bel ve boyun fıtığında akupunkturun etki mekanizmaları bilinmektedir. Önemli etkilerinden birisi vücudun içsel dinamikleri ile üretilen ağrı kesici maddelerin artışını sağlamasıdır. Böylelikle hasta tedavi başlangıcı ile ağrı kesicileri kullanmaktan kurtulur. Belki ilk günlerde akupunktur tedavisi ile kullanmaya devam etse bile tedavi ilerledikçe ağrı kesicileri ağızdan almayı bırakacaktır. Yapılan her seans bir sonraki seansın etkilerini arttırmaktadır.

Bel ve boyun fıtığında uygulanan kulak ve vücut akupunkturu adale gevşetici etki yaparak bel ve boyun bölgesindeki kasların gevşemesini sağlar. Kaslardaki spazm çözüldükçe rahatlama artacaktır. Böylece ağızdan alınan adale gevşeticilere de ihtiyaç kalmayacaktır.

Akupunkturun ödem çözücü etkisi ile fıtık çevresindeki ödem dağılarak problemli bölge rahatlar. Böylece ödemin azalması ile fıtık bölgesindeki sinirlere yapılan baskı ortadan kalkacaktır. Bu sayede varsa kol ve bacaklara vuran ağrı vb. belirtilerde azalma olacaktır.

Ayrıca akupunktur uygulaması ile vücut psikolojik açıdan da rahatlar. Bel veya boyun fıtığının etkisi ile psikolojik açıdan çökmüş olan hastaya büyük bir rahatlama etkisi verir. Günden güne vücudun zindeliği artar. Seanslar ilerledikçe oradaki yapısal bozuklukta akupunktur tedavisi sayesinde düzelir.

Akupunktur tedavisi çok ağrılı durumlarda her gün uygulanabilir. Ama genellikle uygulanan tedavi prosedürü haftada 2-3 kez uygulanması şeklindedir. Hastanın şikayetlerinin durumuna göre 12-15 seans uygulanması gerekebilir.

Tedaviyi hızlandırmak amacı ile elektroakupunktur ve lazer akupunktur tedavisi de eklenebilir. Elektroakupunktur tedavisinde vücuda takılan iğnelere elektrik akımı verilir. Bu genellikle tedavinin başında yapılan bir uygulamadır. Ağrının daha çabuk geçmesini sağlayarak hastayı hızlı bir şekilde rahatlatan bir tedavidir. Lazer akupunkturu ise iğne fobisi olanlara uygulanan bir tedavidir.

Akupunktur tedavisi ile hacamat denilen problemli bölgeden kupalar yardımıile kan alınması yöntemi de çok fayda sağlayabilir. Bel ve boyun bölgesindeki lenfatik drenajların açılmasını sağladığından hacamat sonrası tedavi süreleri de kısalır. Ağrı ve uyuşma gibi şikayetler hızla geriler.

Bu sitede yer alan tüm bilgiler ve görseller kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmış ve kullanılmıştır. Ticari bir amaç barındırmaz. Doktor tavsiyesi yerine geçmez. Sadece kullanıcının bilgi alması amaçlanmıştır.

BİZE ULAŞIN

ADINIZ SOYADINIZ
TELEFON NUMARANIZ
MESAJINIZ

ÇALIŞMA SAATLERİ

  • Hafta İçi:
  • 10:00-19:00
  • Hafta Sonu(Pazar Hariç):
  • 10:00-15:00